Σάββατο 7 Απριλίου 2012

Καλή η πρόβα του Ν.Ο.Ηρακλείου για το Πανελλήνιο

Επιτυχημένη ήταν και η φετινή αποστολή του ΝΟΗ στους διασυλλογικούς αγώνες κωπηλασίας που διοργάνωσε ο Όμιλος Ερετών στο ολυμπιακό κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά. Στους αγώνες έλαβαν μέρος 12 ναυτικά σωματεία κυρίως από τη Νότια Ελλάδα και οι συμμετοχές σε αθλητές έφτασαν τις 180 σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες. Ο ΝΟΗ έλαβε μέρος με 6 πληρώματα, που συγκρότησαν οι 8 αθλητές και αθλήτριες του και συνολικά κατέκτησε 1 αργυρό και 3 χάλκινα μετάλλια.

Στο σκιφ κορασίδων, η Νόρμα Στρατάκη πήρε τη δεύτερη θέση. Στο σκιφ γυναικών, η Κατερίνα Σπανού ήταν τρίτη όπως και η Μαριλένα Αποστολάκη στο σκιφ παγκορασίδων. Θετική η εμφάνιση και των παμπαίδων με τους Σπύρο Φασουλάκη – Κώστα Λυγεράκη να είναι τρίτοι στο διπλό και τον Θανάση Κωνσταντουλάκη να κατατάσσεται 5ος στο σκιφ. Αξίζει να σημειωθεί η επανεμφάνιση μετά από 7 χρόνια σε αγωνιστικό επίπεδο του προπονητή του ΝΟΗ Γιώργου Κουρτικάκη που μαζί με τον Δημήτρη Τζομπανάκη, αγωνίστηκαν στο διπλό ανδρών και κατέλαβαν την αξιοπρεπέστατη 5η θέση. Επόμενος στόχος το Πανελλήνιο πρωτάθλημα μεγάλων κατηγοριών που θα διεξαχθεί στον ίδιο στίβο, την εβδομάδα μετά το Πάσχα.