Σάββατο, 14 Φεβρουαρίου 2015

Βραβεύθηκαν οι κορυφαίοι Βολιώτες αθλητές του 2014

Ο Δήμος Βόλου σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε χθες το βράδυ (Παρασκευή, 13/2, 20.00) στο Κλειστό Θέατρο του Πολιτιστικού Κέντρου της Νέας Ιωνίας, βράβευσε τους κορυφαίους Βολιώτες αθλητές, αλλά και ομάδες της Μαγνησίας. Τη γιορτή του αθλητισμού διοργάνωσε η Διεύθυνση Αθλητισμού του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ. Λίγο πριν τις βραβεύσεις ο Αντιδήμαρχος Βόλου κ. Θανάσης Σταυρίδης και ο Αντιπρόεδρος του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ κ. Μιχάλης Καπουρνιώτης, απήυθυναν χαιρετισμό προς τους παρεβρισκομένους της αίθουσας του Κλειστού Θεάτρου Νέας Ιωνίας. Την εκδήλωση – θεσμό του Δήμου Βόλου, εκτός από τους αθλητές, τίμησαν με την παρουσία τους οι γονείς, οι φίλοι και οι προπονητές των αθλητών, αλλά και παράγοντες διάφορων σωματείων. 

Η επιλογή των αθλητών και των ομάδων που βραβεύτηκαν έγινε σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια (226/14 απόφαση ΔΣ του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ Δήμου Βόλου):
α) Αθλητές-τριες αθλητικών συλλόγων με έδρα το Δήμο Βόλου, που διακρίθηκαν σε Ολυμπιακά αγωνίσματα για επιτυχίες σε: Παγκόσμια και Πανευρωπαϊκά πρωταθλήματα έως 8η θέση και επίδοση ή ισοφάριση αντίστοιχου ρεκόρ, Βαλκανικά πρωταθλήματα μέχρι και 3η θέση, Πανελλήνια πρωταθλήματα μόνο για την 1η θέση με επίδοση ή ισοφάριση αντίστοιχου ρεκόρ και μόνο 1η θέση για τα πανελλήνια σχολικά πρωταθλήματα.
β) Αθλητές συλλόγων με έδρα το Δήμο Βόλου, που σημείωσαν μόνο διεθνείς επιτυχίες σε μη Oλυμπιακά αθλήματα, όπως παραπάνω.
γ) Ομάδες που πέτυχαν άνοδο σε εθνική κατηγορία μετά από αγωνιστική δραστηριότητα την περίοδο 2013-2014.
Επίσης, βραβεύτηκαν οι κορυφαίοι ερασιτέχνες αθλητές που ξεχώρισαν στα ομαδικά αθλήματα και αναδείχθηκαν με τη σημαντική συνεισφορά και τη ψηφοφορία των αθλητικών συντακτών των τοπικών μέσων ενημέρωσης.

Οι βραβεύσεις των αθλητών και των ομάδων ανά κατηγορία:

Διακρίσεις ΑΜΕΑ Αργοναύτες: Τσαούσης Αποστόλης (κολύμβηση), Ζορμπά Κερασία (Boccia), Μπαρμπαγεωργόπουλος Δημήτριος (Στίβος), Καρνιαβούρας Γεώργιος (Στίβος), Καρακώστας Παναγιώτης (Στίβος), Συριής Γεώργιος (Στίβος), Τασούλης Γ (Στίβος), Μούτσιου Δώρα (Σκοποβολή),

Μαγνήτες Πειρατές (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Ανεστοπούλου Αθηνά, Δενελάβα Μαρία, Παναγιώτου Νίκος, Σιάρας Κωνσταντίνος, Ανεξάνογλου Σταμάτης

Κορυφαίες διεθνείς επιτυχίες: Χρηστομάνος Κων/νος (Κωπηλασία, ΝΟΒΑ), Λεμονάς Κων/νος (Κωπηλασία, ΝΟΒΑ), Φουκαλά Αικατερίνη (Συγχρονισμένη Κολύμβηση, ΝΟΒΑ), Καματερού Μυρτώ (Συγχρονισμένη Κολύμβηση, ΝΟΒΑ), Κοφίδη Εβίτα ( Συγχρονισμένη Κολύμβηση, ΝΟΒΑ), Παπασακελλαρίου Γιώργος (Κωπηλασία, ΟΕΑ-ΝΑΒ), Κουτίδη Ευαγγελία (Συγχρονισμένη Κολύμβηση, ΝΟΒΑ), Τσιπουρίδη - Παρασκευοπούλου Σοφία (Συγχρονισμένη Κολύμβηση, ΝΟΒΑ), Δεληγιάννη Δανάη (Συγχρονισμένη Κολύμβηση, ΝΟΒΑ), Διάλλα Βασιλική (Α.Σ ΑΡΓΩ), Κάστανου Λήδα (Α.Σ ΑΡΓΩ), Μαυρίδης Χρήστος (ΠΑΟΒ)

Υψηλές διακρίσεις ανά άθλημα:
Κωπηλασία: Κουσκουρίδας Μιχάλης (ΝΟΒΑ), Λαδόπουλος Διονύσης (ΝΟΒΑ), Χάγιας Ιωάννης (ΝΟΒΑ), Προκοπίου Ιωάννης (ΝΟΒΑ), Μητρομάρας Χρήστος (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Βαλσάμης Νίκος (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Καλανδαρίδης Ιωάννης (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Βόντζου Αναστασία (ΝΟΒΑ),

Κολύμβηση (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Βελιάδης Γεώργιος (ΝΟΒΑ), Τζώρτζης Γεώργιος (ΝΟΒΑ), Κοτρούτσου Ευαγγελία (ΝΟΒΑ), Λιβογιάννης Κωνσταντίνος (ΟΕΑ-ΝΑΒ), Χατζηγεωργίου Κωνσταντίνος (ΟΕΑ-ΝΑΒ)
Κανόε Καγιάκ (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Μπασδάνη Ευαγγελία (ΝΟΒΑ), Κραβαρίτη Φωτεινή (ΝΟΒΑ), Μπουροπούλου Ιωάννα (ΝΟΒΑ), Στύλα Ειρήνη (ΝΟΒΑ), Σιρίν Κωνσταντίνος (ΝΟΒΑ)
Καταδύσεις (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Καρανάσιου Αλίκη (ΝΟΒΑ), Παππάς Αριστείδης (ΝΟΒΑ), Ρήγας Θεόδωρος (ΝΟΒΑ)
Συγχρονισμένη κολύμβηση (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Κοφίδη Βασιλική (ΝΟΒΑ), Δάντη Ιωάννα (ΝΟΒΑ), Καρδακάρη Ευφροσύνη (ΝΟΒΑ), Ζιζάνη Μαριτίνη (ΝΟΒΑ), Μποστοροσβίλι Χριστίνα (ΝΟΒΑ),
Αντισφαίριση: Παλάσκα Αναστασία - Μαρία (Όμιλος Αντισφαίρισης Μαγνησίας)
Άρση Βαρών (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Μπορτσέλη Γιοβάνα (Α.Σ Ολυμπιακός Βόλου)
Κλασσικός Αθλητισμός (Πανελλήνιοι Αγώνες): Παπανικολάου Ζωή (ΑΟ Μαγνησίας), Αθανασού Βασιλική - Βιβιάνα (Γ.Σ.Β), Φλώρου Ευσταθία (Νίκη Βόλου)
Πάλη (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Τζουμπουσλή Μαρκέλλα (ΠΑΟΒ), Βούλγαρη Λυγερή (ΠΑΟΒ)
Ποδηλασία (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Μπρέτας Σωτήρης (Άκρατος Βόλου), Κουρτέλης Ηλίας (Άκρατος Βόλου), Ρήγας Χριστόφορος (Άκρατος Βόλου), Μουστάκας Κωνσταντίνος (Άκρατος Βόλου), Νταής Ελευθέριος (Άκρατος Βόλου), Κλόκας Στέφανος (Άκρατος Βόλου)
Σκοποβολή: Μπαντώλα Κωνσταντίνα (ΣΣΒ), Χειμώνας Δημήτριος (ΣΣΒ), Καρέλος Χρήστος (ΣΣΒ), Μπαντώλα Στεφανία (ΣΣΒ), Σιούρας Ιωάννης (ΣΣΒ), Νιζάμης Ευάγγελος (ΣΣΒ), Φούντα Χρύσα (ΣΣΒ), Αντωνίου Γεωργία (ΣΣΒ), Καρπίδα Έλλη - Ιωάννα (ΣΣΒ), Μπαμπούνης Στέφανος (ΣΣΒ), Σακελλαρόπουλος Νικόλαος (ΣΣΒ)
Τζούντο (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Γαρυφαλλίδου Ελένη (Ομιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας), Βιλαράς Κωνσταντίνος (Ομιλος Φίλων Τζούντο Μαγνησίας)
Χιονοδρομίες (Πανελλήνιο Πρωτάθλημα): Κόκκινη Αναστασία (ΕΟΣΒ), Κυριαζής Δημήτρης (ΕΟΣΒ), Τσιόβολου Μαρία-Ελένη (ΕΟΣΒ), Παπαπαναγιώτου Παναγιώτης (ΕΟΣΒ)
BeachVolley: Παρισάκη Ιωάννα (ΑΣ ΑΡΓΩ ΒΟΛΟΥ)

Βράβευση Ερασιτεχνικών ομάδων για την άνοδο σε Εθνικές Κατηγορίες (Βραβεύονται οι ομάδες που μετά από αγωνιστική δραστηριότητα ανέβηκαν κατηγορία):
NOBΑ (Γυναικεία Ομάδα Υδατοσφαίρισης, Πρωταθλήτρια Ελλάδας Α2 Εθνικής Κατηγορίας, Άνοδος στηνΑ1): Τσουρή Μαρία, Μπαλωμενάκη Μαρία, Φωτιάδου Παρασκευή, Παρασκευοπούλου Σπυριδούλα, Μπαλωμενάκη Ευαγγελία, Σούλια Βασιλική, Παπανικολάου Ευδοκία, Φράγκου Φιλιππία, Μαλλιαρού Κλεοπάτρα, Δημητροκάλη Χριστίνα, Τζιάνη Ουρανία, Λαρά Γεωργία, Μπέη Ελβίρα, Τζοβάρα Έλενα
Α.Σ Ολυμπιακός Βόλου (Γυναικεία Ομάδα Καλαθοσφαίρισης, Άνοδος στην Α1 Εθνική Κατηγορία): Καπουρνιώτης Μιχάλης, Κυριατζίδου Εύη, Σαρακατσάνη Λία, Μπακρατσά Μίνα, Αγαγιώτη Λαμπρινή, Καποδίστρια Γεωργία, Χαβαλέ Δήμητρα, Ζέρβα Νίκη, Ζήττη Ελένη, Κατσιοπούλου Έλλη, Αρτεμισίου Αναστασία, Θωμά Στεφανία, Κοπάννου Άννα Μαρία, Παρασχάκη Ελένη, Αλεξίου Εβελίνα, Γούλα Ελευθερία, Ζαμπάκα Βιβή
ΝΟΒΑ (Ανδρική Ομάδα Υδατοσφαίρισης, Άνοδος στην Α2 Εθνική Κατηγορία μετά από την κατάκτηση της πρώτης θέσης του Β'Ομίλου στην Β Εθνική Κατηγορία): Θεοδόσης Βόντζος, Θεόδωρος Μπουντούκος, Λεωνίδας Μονιούδης, Τάκης Παρασκευόπουλος, Ζαφείρης Χαλάς, Γιάννης Αυγουστιανάκης, Τάσος Παπαδέας, Γεώργιος Μαυρέλος, Θανάσης Κόφφας, Κωνσταντίνος Νικολάου, Γιάννης Κατσώνης, Γιάννης Μαλλιαρός, Γεώργιος Γεωργιάδης, Παντελής Βαλιάντζας, Σταμάτης Χαλέβας, Αποστόλης Τζιάνης, Γεώργιος Φυντικίδης, Αριστοτέλης Διαμαντής, Διαμαντής Μονιούδης, Γιάννης Φτούλης
Κένταυρος Αγριάς (Ανδρική ομάδα Χειροσφαίρισης στην Α2 Εθνική κατηγορία μετά από κατάκτηση της πρώτης θέσης στο δεύτερο Όμιλο της Β' Εθνικής): Καραπαναγιωτίδης Γιάννης, Μπουργάνης Κώστας, Κρατήρας Διονύσης, Σκετόπουλος Νίκος, Αδάμ Δημήτρης, Πινακάς Γιώργος, Ζωναρόπουλος Παναγιώτης, Λοΐζου Γιώργος, Ιακωβίδης Αλέξανδρος, Κατσαρός Νικόλαος, Ανδρέου Ορφέας, Ασαρίδης Παναγιώτης, Νούλης Δημήτρης, Καρανάσιος Κώστας, Μιμίκος Κώστας, Καποτάς Νίκος, Κουρίδης Τάσος, Λαγδός Χρήστος, Τσαμαντουρίδης Κυριάκος, Κεφάλας Αθανάσιος, Βαλκαμέλης Γιώργος, Αστέρης Θέμης
Πύρασος Νέας Αγχιάλου (Πρωταθλητής ΕΠΣΘ 2013-2014 και πανηγυρική άνοδος στη Γ' Εθνική Κατηγορία μετά από τη πρώτη θέση στα μπαράζ ανόδου): Λευτέρης Δενελάβας, Γιάννης Κοντοβάς, Άκης Χάνος, Κώστας Βαγγελάκος, Αποστόλης Τανάγιας, Γιάννης Μίλτος, Κώστας Λιάρος, Λεωνίδας Γκάγκας, Ντάριο Βαν Ντε Γουίχε, Μιχάλης Αποστολίδης, Νίκος Μπασδάνης, Δημήτρης Στεφανής, Αργύρης Κυριάκος, Γιάννης Πάσιος, Σωτήρης Χατζητρακόσιας, Φώτης Πλαβός, Κώστας Παρασκευόπουλος, Γιώργος Κωνσταντάκος, Στέλιος Αρσένος, Χρήστος Δαμάσκος, Γιάννης Κοντογιάννης, Ανδρέας Δερμιτζάκης, Παναγιώτης Κοντοβάς, Γιάννης Γιαννούχος, Βλάσης Στούκας, Ερρίκος Βαν Ντε Γουίχε, Δημήτρης Τοκαλής

Κορυφαίοι Ερασιτέχνες αθλητές σε ομαδικά αθλήματα αγωνιστικής περιόδου 2013-2014:
Ποδόσφαιρο: Σκοπελίτης Φίλιππος (Ολυμπιακός ΒόλουΚ19),Τσιρδάνη Κατερίνα (Βόλος 2004)
Πετοσφαίριση: Διάλλα Βασιλική (Α.Σ ΑΡΓΩ)
Καλαθοσφαίριση: Παρασκευάς Γεώργιος (Μεταμόρωση), Ζέρβα Νίκη (Ολυμπιακός Βόλου)
Υδατοσφαίριση: Κοράκης Γεώργιος (Ο.Υ.Κ. Βόλου), Λαρά Γεωργία (ΝΟΒΑ)
Χειροσφαίριση: Ανδρέου Ορφέας (Κένταυρος Αγριάς), Σταμοπούλου Εβίτα (Κένταυρος Αγριάς)
Πηγή και πολλές φωτογραφίες από την εκδήλωση: www.goalpost.gr

9 σχόλια:

ioannis koyfidakis είπε...

ΣΤΙΣ ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ, -5η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΘΕΣΗ- Ο Κ. ΛΕΜΟΝΑΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΡΚΑ ΜΕ ΤΟΝ Γ. ΠΑΠΑΣΑΚΕΛΑΡΙΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΑΘΛΗΤΗ, Γ. ΠΑΠΑΣΑΚΕΛΑΡΙΟΥ -ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΗ ΧΡΟΝΙΑ 2η και 5η ΘΕΣΗ, 2013 ΚΑΙ 2014 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ? ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕΤΕ (ΤΟ ΓΡΑΦΕΤΕ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΜΕ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΣΤΗΝ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ) ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΤΕ ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΕΜΠΑΘΕΙΣ ΕΙΣΤΕ.

"Greek Rowers". είπε...

Κύριε Κουφιδάκη, το κείμενο είναι αντιγραφή και κάτω-κάτω αναφέρεται η πηγή. Τα ονόματα των κωπηλατών τα τόνισα εγώ για να ξεχωρίσουν από τα υπόλοιπα, αλλά δεν πρόσεξα ότι ο Παπασακελλαρίου αναφερόταν παρακάτω και το παρέλειψα. Άσχετοι μπορεί να είμαστε, αλλά εμπαθείς σε καμιά περίπτωση.

ioannis koyfidakis είπε...

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤO ΕΜΠΑΘΕΙΣ. ΕΣΕΙΣ, ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΚΡΙΝΑΤΕ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΥΤΗ? ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΘΟΣ. ΗΤΑΝ ΑΤΟΠΗΜΑ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ, ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ, ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΑΡΘΡΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΤΕ.

ioannis koyfidakis είπε...

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΙΔΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡIΣΤΗΣ ΤΟΥ GOALPOST, ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΡΓΩ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΥΣΟΜΑΛΛΟ ΔΕΡΑΣ.

Ανώνυμος είπε...

ΣΩΣΤΟΣ Ο ΚΟΥΦΙΔΑΚΗΣ !
ΕΙΔΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΛΕΩ ΤΣΙΡΑΚΙ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ Σ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ
ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΒΟΛΕΨΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕΝΑ

"Greek Rowers". είπε...

Ανώνυμε (12:26) αερολογείς εδώ, αερολογείς εκεί, αλλά μόνο αερολογείς. Πάντως χαίρομαι που αποκάλυψες τη διαπλοκή. Πράγματι το σύστημα συνωμότησε και, με τη βοήθειά μου, έκρυψε ότι ανάμεσα στους βραβευθέντες ήταν και ο συγκεκριμένος αθλητής.

Ανώνυμος είπε...

ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΡΥΒΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ
ΑΣΕ ΣΕ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΣΙΡΑΚΙ

"Greek Rowers". είπε...

Υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων που είναι αήττητοι!

Ανώνυμος είπε...

THN XEREIS KALA AFOU S AYTIN ANIKEIS