Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου 2014

Ο Γ. Κουρκουρίκης πρώτος Έλληνας στον 32ο Διεθνή αγώνα "Σπάρταθλον 2014"

Με ρεκόρ συμμετοχών και μεγάλο αριθμό τερματισμών ολοκληρώθηκε σήμερα, Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου, ο 32ος αγώνας δρόμου υπεραποστάσεων ¨Σπάρταθλον 2014". Πρώτος από τους Έλληνες αθλητές που πήραν μέρος ήταν ο πρωταθλητής της κωπηλασίας Γιάννης Κουρκουρίκης, με χρόνο  29 ώρες 25΄.28΄΄, ενώ στη γενική κατάταξη ήταν 23ος,
Στο φετινό αγώνα που τελεί υπό την αιγίδα του υπουργείου Τουρισμού, συμμετείχαν 380 αθλητές και αθλήτριες από 42 χώρες.
Το ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ είναι ένας από τους πλέον δύσκολους αγώνες δρόμου υπεραποστάσεων παγκοσμίως, με αφετηρία την Ακρόπολη και τερματισμό στο άγαλμα του Λεωνίδα στην Σπάρτη, συνολικής απόστασης 246 χιλιομέτρων.
Για την ιστορία, νικητές ήταν ο Ιταλός Ιβάν Γκουντίν στους άνδρες, με χρόνο 22 ώρες 29΄.29" και η Σίλβια Λούμπικς από την Ουγγαρία στις γυναίκες, με χρόνο 26 ώρες 53΄.40".