Κυριακή 19 Ιουλίου 2015

Αυλαία του 81ου Π.Π.Κ. 2015 με τον Ν.Ο.Ιωαννίνων πρωταθλητή και πάλι

Ολοκληρώθηκε σήμερα στη λίμνη της Καστοριάς, με την διεξαγωγή και της Β' Φάσης που αφορά στις κατηγορίες Παίδων-Κορασίδων και Α.Μ.Ε.Α., το 81ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας, που ανέδειξε πρωταθλητή για μια ακόμη χρονιά, τον Ναυτικό Όμιλο Ιωαννίνων.

Συνολικά 300 αθλητές και αθλήτριες αγωνίστηκαν κάτω από άριστες καιρικές και αγωνιστικές συνθήκες, στην όμορφη λίμνη της Καστοριάς, παρουσία εκατοντάδων φίλων της κωπηλασίας, διεκδικώντας κάποιο από τα μετάλλια των 12+2 αγωνισμάτων, με μεγάλο νικητή και πάλι την ομάδα του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων που κατέκτησε 5 χρυσά μετάλλια και 1 χάλκινο. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε και φέτος ο ΟΕΑΝΑΒ με 2 χρυσά, 3 ασημένια και 1 χάλκινο και στην τρίτη ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης με 1 χρυσό και 1 ασημένιο.

Αναλυτικά ο πίνακας μεταλλίων εδώ: Μετάλλια Β' Φάσης

Στο σύνολο και μαζί με τους αγώνες της Α΄φάσης, ο ΝΟΙ κατέκτησε συνολικά 29 μετάλλια (18-5-6). Δεύτερος ήταν ο ΝΟΘ με 24 (11-8-5) και τρίτος ο ΟΕΑΝΑΒ με 10 (4-5-1).